Usuwanie makijażu permanentnego

Wraz ze wzrostem popularności i liczby wykonywanych zabiegów mikropigmentacji, rośnie także zapotrzebowanie na usunięcie nieudanego makijażu permanentnego.

Aby usunąć barwnik ze skóry konieczna jest wizyta w salonie i poddanie się serii zabiegów z wykorzystaniem lasera lub removera. W naszym salonie wykorzystujemy specjalnie przeznaczony do tego celu laser Q-switch.

Czasem osoby, które poddały się zabiegowi makijażu permanentnego decydują się go usunąć. Najczęstszymi tego przyczynami są:
· zabieg pigmentacji został źle wykonany, a w konsekwencji twarz wygląda gorzej niż przed zabiegiem,
· skóra wokół ust, oczu i na policzkach zwiotczała, przez co makijaż permanentny stracił swój pierwotny kształt oraz barwę,
· zmieniła się moda, więc wykonany wiele lat temu makijaż wygląda już nieatrakcyjnie,
· klientka pragnie zmienić kolor ust czy brwi.

Aby wybrać konkretną metodę i technikę należy wziąć pod uwagę:
· czynniki anatomiczne,
· kolor pigmentu,
· głębokość umiejscowienia pigmentu,
· kształt wykonanego makijażu,
· obszar na którym jest usuwany makijaż permanentny.

Dopiero szczegółowa analiza pozwala wybrać optymalną metodę i podjąć właściwą decyzję, która zapewni pożądane efekty i do minimum ograniczy ryzyko ewentualnych skutków niepożądanych.

Jak już wcześniej zostało wspomniane makijaż można usunąć laserem lub tzw. removerem.

Remover

W celu usunięcia makijażu permanentnego preparat wprowadzany jest w górne warstwy naskórka, gdzie absorbowany jest przez pigmentowane komórki naskórka. Wskutek działania preparatu następuje zmiękczenie barwnika, który stopniowo się kumuluje i wydostaje wraz z preparatem na powierzchnię skóry w postaci strupków.

Efekty usuwania zależą w znacznej mierze od wykonania pierwotnego zabiegu, głębokości aplikacji barwnika oraz jakości wykorzystanego pigmentu.

Laser

Pigmentację skóry najbezpieczniej i najskuteczniej usuwa się za pomocą nowoczesnego lasera. Zabieg ten polega na rozbiciu barwnika pod skórą światłem lasera. Impuls laserowy podgrzewa cząstki pigmentu wywołując ich rozpad na mikroskopijne drobiny, które następnie są wydalane przez organizm. Usunięcie makijażu permanentnego za pomocą lasera wymaga kilku sesji, aby utrzymać integralność skóry i dać organizmowi czas na pozbycie się rozbitego barwnika. Jednak z każdą sesją makijaż będzie coraz mniej widoczny. 

Zabiegi wykonuje się co kilka tygodni. Każdy z nich trwa tylko kilka minut. Ich bolesność zależy od indywidualnego progu bólu oraz w dużej mierze od intensywności usuwanego makijażu. Im ciemniejszy tym zabieg może być mniej komfortowy dla klientki. Z każdym kolejnym zabiegiem jednak ból jest coraz mniejszy, gdyż makijaż staje się coraz jaśniejszy.

Istnieje kilka przeciwskazań do przeprowadzenia zabiegu usunięcia makijażu permanentnego za pomocą lasera. Należą do nich:
· ciąża i okres karmienia piersią,
· świeża opalenizna,
· stosowanie leków/ziół światłoczułych,
· aktywne infekcje skóry w miejscu, gdzie ma być wykonany zabieg.

Najważniejsze zalecenia po zabiegach usuwania makijażu to:
· powstrzymywanie się od zdrapywania strupków,
· stosowanie delikatnych preparatów myjących,
· unikanie ekspozycji na słońce.