Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak oczywistym jest, że efekt prawidłowo wykonanego makijażu permanentnego nie pozostaje z nami na stałe. Właściwy kolor makijażu pojawi się dopiero po ok. 30 dniach od zabiegu.

Nie jest więc tak, że kiedy złuszczą się strupki, efekt będzie już ostateczny. Trzeba na niego jeszcze chwilę poczekać. I właśnie od tego momentu makijaż będzie się cały czas delikatnie rozjaśniał, aż z czasem całkowicie zejdzie. Nie stanie się to nagle, z dnia na dzień.

Utrzymywanie się makijażu permanentnego jest bardzo indywidualne. Przyjmuje się, że jest to czas od kilku miesięcy do kilku lat.

Na jego utrzymywanie się wpływa wiele czynników, np.:
· użyta technika i urządzenie,
· głębokość wprowadzenia pigmentu,
· rodzaj pigmentu,
· cierpiących na artretyzm,
· właściwości osobnicze skóry, np. nadprodukcja sebum, nadmierne złuszczanie się naskórka itp.,
· przyjmowane leki i przebyte choroby,
· nadmierne opalanie,
· zabiegi złuszczające naskórek.

Pigmentacja kreski na powiece będzie utrzymywać się dłużej niż makijaż brwi, co zależne jest od budowy skóry. Z reguły makijaż brwi utrzymuje się najkrócej.

Barwnik wprowadzony płytko da nam bardzo naturalny efekt ale jego trwałość będzie krótsza. Natomiast barwnik wprowadzony głębiej da nam intensywny kolor, który utrzyma się dłużej ale może też dać efekt nieatrakcyjnego tatuażu, który nie schodzi przez wiele lat, a przy niektórych metodach mogą nawet pozostać blizny.

Każda skóra będzie też inaczej przyjmować pigment i wyłuszczać się w innym tempie. To czy skóra jest młoda czy dojrzała, czy tłusta, sucha lub płytko unaczyniona ma wpływ na długość utrzymania się makijażu permanentnego.

Trzeba pamiętać, że nasze rysy twarzy z wiekiem zmieniają się, zatem nie byłoby korzystne, gdyby makijaż był zrobiony na zawsze. Dla zachowania optymalnego efektu należy cyklicznie go dopigmentowywać dlatego po roku lub dwóch latach warto go odświeżyć by ponownie cieszyć się jego idealnym efektem przez kolejne miesiące.

Na pewno odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie skóry i ochrona makijażu permanentnego przed słońcem, wydłużą jego trwałość.